Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 3 grudnia 2024
5:10 minut
Przedstawicioele PIP na posiedzeniu ROP

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki przedstawił na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2025-2027.

Z informacji przedstawionej w Sejmie 3 grudnia 2024 r. przez Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego wynika, że ważną częścią aktywności inspekcji pracy w przyszłym roku będzie weryfikacja legalności powierzania i wykonywania pracy zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Działania ukierunkowane będą nie tylko na ujawnianie przypadków pracy niezadeklarowanej, czyli świadczonej całkowicie na czarno, ale także zadeklarowanej fałszywie (np. wykonywanej faktycznie w wyższym wymiarze czasu pracy lub za wynagrodzeniem wyższym niż wskazane w umowie o pracę).

W przypadku informacji o dużych grupach zatrudnionych cudzoziemców kontrole legalności ich pracy i pobytu będą prowadzone przez zespoły inspektorów pracy ze wsparciem Straży Granicznej. Ze względu na wagę problemu ten rodzaj kontroli ma znaczenie strategiczne i będzie prowadzony z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków.

Kontynuowane będą kontrole w agencjach zatrudnienia oraz w agencjach pracy tymczasowej i u pracodawców użytkowników. Inspektorzy pracy zwrócą szczególną uwagę na stosowanie w pracy tymczasowej zatrudnienia cywilnoprawnego (tj. na ujawnianie przypadków, w których powinna być zawarta umowa o pracę) oraz obchodzenie przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zwłaszcza poprzez wykorzystywanie usług outsourcingowych, które w praktyce stanowią pracę tymczasową.

W roku 2025 inspektorzy pracy, poza zwykłymi działaniami polegającymi na reagowaniu na sygnały o naruszaniu przepisów prawa pracy (przede wszystkim dotyczące nieprawidłowości związanych z wypłatą wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń, czasem pracy oraz stosunkiem pracy i szeroko rozumianymi warunkami pracy), szczególnie uważnie przyjrzą się skargom obejmujących takie zagadnienia, jak:

  • przestrzeganie przepisów dotyczących pracowniczych planów kapitałowych,
  • przestrzeganie przepisów związanych z wykonywaniem pracy w sposób zdalny,
  • temperatury w miejscu pracy,
  • funkcjonowanie firm działających za pośrednictwem elektronicznej platformy usług lub podmiotów z nimi współpracujących,
  • mobbing,
  • ochrona sygnalistów,
  • wynagradzanie kobiet i mężczyzn za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości.

Główny Inspektor Pracy zapowiedział też uruchomienie w 2025 r. kampanii popularyzującej najnowsze rozwiązania prawa pracy dotyczące rodzicielstwa. Celem kampanii będzie przedstawienie pracodawcom i pracownikom obowiązujących regulacji w tym zakresie.

Państwowa Inspekcja Pracy będzie również kontrolować przestrzeganie przepisów prawa pracy dotyczących uprawnień rodzicielskich, co ma istotne znaczenie także dla oceny, jak w praktyce działa koncepcja work-life balance. Kontrolowane będzie przestrzeganie nowych przepisów Kodeksu pracy dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, które obowiązują od 26 kwietnia 2023 r.

Nowa oferta prewencyjna dla pracodawców zawiera m.in. program „Prewencja zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy”. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy program ten stanowić będzie istotne wsparcie dla firm zainteresowanych ograniczaniem tego typu zagrożeń.

– Stres, molestowanie a przede wszystkim mobbing to zjawiska, które dotykają coraz większą grupę pracowników. We wszystkich okręgowych inspektoratach pracy organizowane będą konferencje, których celem ma być uświadamianie pracodawcom i pracownikom skutków zagrożeń psychospołecznych oraz przedstawianie sposobów ich ograniczania. Szczególny nacisk położymy na pokazywanie dobrych praktyk i rozwiązań stosowanych z powodzeniem w zakładach pracy. W trakcie tych spotkań zamierzamy wykorzystywać również materiały opracowane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – zadeklarował Marcin Stanecki.

Ponadto inspekcja pracy nadal będzie realizować w szkołach i na uczelniach program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”. Program skierowany jest do młodzieży, zajęcia odbywają się w placówkach edukacyjnych we współpracy z nauczycielami. Młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy potrzebują wiedzy o zasadach prawa pracy.

W przyszłym roku ruszą też nowe trzyletnie kampanie inspekcji pracy. W latach 2025-2027 działania inspektorów pracy będą obejmowały:

  • zapobieganie wypadkom związanym z pracą w sektorze przemysłowym – Wizja zero;
  • ochronę pracowników narażonych na działania czynników CMR (działanie czynników rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych) oraz przeciwdziałanie negatywnym skutkom zdrowotnym związanym z ryzykiem narażenia na pył azbestu w miejscu pracy;
  • działania kontrolno-nadzorcze i prewencyjne w obszarze legalności zatrudnienia, powierzania innej pracy zarobkowej oraz wykonywania pracy przez cudzoziemców;

Realizacja zadania dotyczącego zapobiegania wypadkom związanym z pracą w sektorze przemysłowym będzie związana z uruchomieniem trzyletniej kampanii prewencyjno-kontrolnej. Poprowadzona zostanie w zakładach sektora przetwórstwa przemysłowego cechujących się dużym ryzykiem wystąpienia wypadków przy pracy oraz takich, w których liczba wypadków świadczy o nierespektowaniu obowiązujących przepisów bhp.

Działania kontrolne będą wspierane oddziaływaniem prewencyjnym, polegającym na przekonywaniu pracodawców do zwiększenia zaangażowania w obszarze bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Elementem takiego oddziaływania będzie uświadomienie pracodawcom i osobom odpowiedzialnym konieczności bezpośredniego zaangażowania się w sprawy zarządzania bhp oraz udziału pracowników, w tym przedstawicieli pracowników w ocenie ryzyka zawodowego, w działaniach służących zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa pracy.

Oczywiście w dalszym ciągu intensywnym nadzorem inspektorów będą objęci pracodawcy z sektora budowlanego.

– Duża liczba zagrożeń dla zdrowia i życia osób pracujących oznacza konieczność kontynuowania kontroli robót budowlanych. Będą one ukierunkowane przede wszystkim na likwidację bezpośrednich zagrożeń, które niezlikwidowane mogą skutkować wypadkami. W uzasadnionych przypadkach ujawnionych podczas kontroli zakres tematyczny zostanie rozszerzony o zagadnienia prawne oraz kwestie legalności zatrudnienia – podkreślił Główny Inspektor Pracy.

Kontrole bezpiecznej realizacji robót budowlanych obejmą swoim zakresem:

  • kontrole kompleksowe budów w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy,
  • kontrole specjalistyczne na wstępnym etapie budowy,
  • kontrole ukierunkowane na likwidację bezpośrednich zagrożeń na małych budowach,
  • kontrole pozostałe, w tym wynikające z zagrożeń publicznych przy robotach budowlanych.

W trakcie posiedzenia Rada bez głosu sprzeciwu pozytywnie zaopiniowała przedstawioną przez Marszałka Sejmu Szymona Hołownię, na wniosek Głównego Inspektora Pracy, kandydaturę Urszuli Langer na zastępcę Głównego Inspektora Pracy.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu