Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 15 października 2024
2:18 minut
ROP

Rada Ochrony Pracy pozytywnie zaopiniowała i wyraziła silne poparcie dla projektu budżetu Państwowej Inspekcji Pracy na 2025 rok. Jednocześnie zyskały akceptację wszystkie wnioski Głównego Inspektora Pracy dotyczące zmian personalnych.

– To będzie nowa inspekcja pracy tworzona przez fachowców – mówił Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki dziękując członkom Rady Ochrony Pracy za poparcie proponowanych zmian personalnych w Państwowej Inspekcji Pracy. W jego opinii jest to początek wzmocnienia instytucji oraz budowania nowego wizerunku Urzędu.

Posiedzenie Rady Ochrony Pracy odbyło się 15 października 2024 roku a poprowadził je nowy przewodniczący poseł Krzysztof Gadowski, który zastąpił zmarłą posłankę Izabelę Mrzygłocką. W pierwszej części obrad przyjęto stanowisko Rady Ochrony Pracy w sprawie „Wsparcia działań prowadzących do redukcji niekorzystnego oddziaływania czynników psychospołecznych na pracowników w tym mobbing i dyskryminacja, a bezpieczeństwo w pracy”.

Druga część posiedzenia została w całości poświęcona proponowanym zmianom personalnym oraz projektowi budżetu Państwowej Inspekcji Pracy.

W projekcie planu wydatków Państwowej Inspekcji Pracy na 2025 r. miedzy innymi przyjęto wzrost wynagrodzeń pracowników Inspekcji o 15 procent oraz zwiększenie zatrudnienia o 64 etaty w związku z realizacją nowych zadań nałożonych lub planowanych do nałożenia na Państwową Inspekcję Pracy, w tym:

  • 30 etatów w związku z projektowanymi zmianami prawa w obszarze nadzoru rynku;
  • 34 etaty w związku z planowanymi nowymi zadaniami w zakresie przekształcania umów cywilnoprawnych oraz pracy platformowej.

Projekt budżetu spotkał się z jednogłośnym poparciem członków Rady ochrony Pracy. Glosy poparcia uzupełniły postulaty o swoistą koalicję ponad partyjnymi podziałami, która po raz pierwszy nie dopuściłaby do uszczuplenia finansowych planów Państwowej Inspekcji Pracy.

Członkowie Rady Ochrony Pracy także pozytywnie zaopiniowali wszystkie wnioski personalne przedłożone Radzie przez Marcina Staneckiego Głównego Inspektora Pracy.

I tak, w związku ze złożoną rezygnacją, akceptację zyskał wniosek o odwołanie ze stanowiska dotychczasowego zastępcy Głównego Inspektora Pracy Dariusza Mińkowskiego. Rada poparła również odwołanie Małgorzaty Dziemińskiej ze stanowiska zastępcy Głównego Inspektora Pracy, Małgorzaty Wojdy ze stanowiska okręgowego inspektora pracy w Lublinie i Józefa Bajdla ze stanowiska okręgowego inspektora pracy w Krakowie.

Rada Ochrony Pracy pozytywnie zaopiniowała wnioski Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego o powołanie na stanowiska okręgowych inspektorów pracy: Pawła Ciemnego w Poznaniu, Andrzeja Cegły w Warszawie i Jana Jóźwika w Kielcach.

Pozytywnie zaopiniowane wnioski zostały skierowane do Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni ustawowo nadzorującego działalność Państwowej Inspekcji Pracy.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu