
Zapobieganie wypadkom przy pracy to podstawowe zadanie Państwowej Inspekcji Pracy, w które wkładamy bardzo dużo naszej energii – mówi Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.
Główny Urząd Statystyczny opublikował 10 kwietnia 2025 r. wstępne dane o liczbie wypadków przy pracy w zeszłym roku. Z tego opracowania wynika, że w 2024 roku w Polsce aż 67 tys. osób ucierpiało w czasie pracy. To o 2,4 proc. poszkodowanych mniej niż w 2023 roku.
– Cieszę się, że wspólne wysiłki inspektorów pracy, przedsiębiorców i samych pracowników przynoszą wymierne efekty. Każdy wypadek, któremu udało się zapobiec, to ogromna korzyść dla zatrudnionych, a także dla biznesu, który może funkcjonować bez mierzenia się z organizacyjnymi i finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń – zauważa Główny Inspektor Pracy.
– To dobrze, że w Polsce jest coraz mniej wypadków przy pracy. Ciągle jest ich jednak za dużo. Dlatego będziemy prowadzili kontrole w branżach, w których jest ich najwięcej. Oferujemy również wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników otwartych na podnoszenie wiedzy o zagrożeniach i sposobach przeciwdziałania tragediom. Nasze bezpłatne kampanie oraz programy prewencyjne mają uświadamiać, że wymierne efekty przynoszą czasem proste działania, takie jak gruntowne przeszkolenie nowego pracownika, sprawdzenie jego kwalifikacji do obsługi skomplikowanych maszyn i urządzeń, a także ciągłe przypominanie zasad bezpieczeństwa i dbanie o ich przestrzeganie podczas codziennej pracy.
Z ogólnych statystyk GUS, uwzględniających także lekkie wypadki przy pracy, wynika, że najwięcej takich zdarzeń występuje w górnictwie i wydobyciu oraz w sektorze zajmującym się dostawą wody, gospodarowaniem ściekami, odpadami i rekultywacją. Z kolei dane gromadzone przez Państwową Inspekcję Pracy wskazują, że do najcięższych wypadków – skutkujących poważną utratą zdrowia, a nawet śmiercią pracownika – najczęściej dochodziło w zeszłym roku w przetwórstwie przemysłowym. Zdecydowana większość poszkodowanych to etatowi pracownicy, jednak około 20 proc. ofiar to osoby zatrudnione na innej podstawie, w zdecydowanej większości zleceniobiorcy.
Sektor przemysłowy znajdzie się w najbliższych latach pod szczególnym nadzorem Państwowej Inspekcji Pracy. Do 2027 roku będzie tam realizowana strategia „Zapobieganie wypadkom związanym z pracą w sektorze przemysłowym – Wizja Zero”. Kontrole prowadzone w zakładach pracy pozwolą sprawdzić, jak przestrzegane są tam przepisy prawa oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, ukierunkowane na ograniczenie zagrożeń zawodowych.
– Działania Państwowej Inspekcji Pracy to nie tylko kontrole, to także kampanie i programy prewencyjne skierowane do pracodawców i pracowników. Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać tragediom, niż mierzyć się z ich nieodwracalnymi i kosztownymi konsekwencjami – podkreśla Marcin Stanecki.
Celem kampanii prewencyjnych prowadzonych przez Inspekcję Pracy jest budowanie kultury bezpiecznej organizacji pracy i wykonywania jej w sposób zgodny z zasadami i przepisami bhp. Trwająca obecnie kampania „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie” ma przekonać pracodawców do zwiększenia zaangażowania w bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia zatrudnionych. Więcej informacji o tych działaniach można znaleźć na stronie https://bhpnatak.pl/
Zachęcamy też do korzystania z bogatej oferty darmowych publikacji wydawnictw Państwowej Inspekcji Pracy poświęconych bhp. Materiały te dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy pip.gov.pl, a także w formie papierowych wydawnictw, które można znaleźć we wszystkich terenowych oddziałach Inspekcji.
Z kolei w mediach społecznościowych i na kanale YouTube prowadzonym przez Państwową Inspekcję Pracy można zapoznać się z poradami prawnymi związanymi z problematyką wypadków przy pracy.
Link do porady: