Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 16 stycznia 2025
2:3 minut
Eksperci pracujący nad nowymi przepisami o pracy w wysokich temperaturach

Eksperci z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Instytutu Medycyny Pracy analizują zgłoszone w procesie konsultacyjnym uwagi do propozycji nowych przepisów ograniczających narażenie pracowników na negatywne skutki pracy w wysokiej temperaturze.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, regulujący kwestie pracy w wysokiej temperaturze, został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i jest obecnie na etapie uzgodnień publicznych. W proces tworzenia przepisów ograniczających narażenie pracowników na negatywne skutki pracy w wysokiej temperaturze zaangażowały się najważniejsze instytucje odpowiedzialne za badanie, nadzór i monitorowanie warunków pracy w Polsce. 14 stycznia 2025 r. w siedzibie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy odbyło się spotkanie zespołu ekspertów z resortu pracy, CIOP-PIB, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Instytutu Medycyny Pracy.

– Zależy nam na tym, by nowe przepisy były skuteczne. Oznacza to, że powinny być łatwe to zastosowania u każdego zatrudniającego, niezależnie od liczby pracowników. Intuicyjnie czujemy, kiedy jest gorąco i trzeba zmniejszyć temperaturę w miejscu pracy. Moim celem jest wypracowanie rozwiązań, które zobowiążą pracodawców do działania, ale bez zbędnego nakładu pracy i nadmiernych wydatków – podkreśla Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Obecnie obowiązujące przepisy uwzględniają normatywy dotyczące prac wykonywanych w mikroklimacie gorącym, w warunkach wynikających z procesów technologicznych stosowanych w zakładach pracy, nie dotyczą one jednak sytuacji związanych z występowaniem w miejscach pracy podwyższonej temperatury w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi.

– Praca w upalne dni stanowi ogromne wyzwanie dla pracowników, niosąc ze sobą nie tylko dyskomfort i spadek koncentracji, ale także poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. Problemy z koncentracją mogą prowadzić do błędów i wypadków, które mają nie tylko ludzki wymiar, ale również przekładają się na straty ekonomiczne dla firm i całej gospodarki. Dlatego konieczne jest wprowadzenie nowych regulacji i strategii zapobiegających skutkom stresu cieplnego – podkreśla dyrektorka CIOP-PIB Agnieszka Szczygielska.

W efekcie dalszych prac zespołu eksperckiego mają powstać wspierające pracodawców materiały informacyjne, dotyczące m.in. przykładowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które mogą być stosowane przy podwyższonej temperaturze pracy wykonywanej w pomieszczeniu lub na otwartej przestrzeni.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu