Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 11 października 2024
4:49 minut
grafika ilustracyjna

Jednogłośną rekomendacją dla Sejmu RP w sprawie przyjęcia sprawozdania Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2023 zakończyło się połączone posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.

Rozpatrzenie sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku było jedynym punktem wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, które odbyło się 10 października 2024 roku. Główny Inspektorat Pracy reprezentowali: Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Jakub Chojnicki oraz dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji Artur Sobota.

– Aby zobrazować przestrzeń, w której się poruszamy, oraz nasze zasoby i możliwości, posłużymy się danymi liczbowymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wskazując liczbę przedsiębiorstw podlegających kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Jest ich około 768 tys., a pracujących w nich osób około 15,3 mln. Tymczasem zasoby kadrowe Państwowej Inspekcji Pracy są takie, że czynności kontrolne wykonuje 1,5 tys. inspektorów – mówił Marcin Stanecki.

Sprawozdanie Inspekcji Pracy z działalności w poprzednim roku ma na celu rzetelną ocenę stanu praworządności w stosunkach pracy w skontrolowanych zakładach. Jej podstawę stanowią wyniki i dogłębna analiza 61,7 tys. kontroli w 49,7 tys. podmiotach, w których pracowało 3,6 mln osób. W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy inspektorzy wydali ponad 230 tys. decyzji administracyjnych. Do kontrolowanych podmiotów inspektorzy skierowali ponad 44 tys. wystąpień zawierających łącznie 246 tys. wniosków o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Wydali również prawie 15 tys. poleceń ustnych dotyczących nieprawidłowości, które mogły być usunięte w czasie kontroli lub niezwłocznie po jej zakończeniu.

Nieprawidłowości w zakresie wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy skutkowały wydaniem 4,7 tys. decyzji płacowych na łączną kwotę 90,2 mln zł.

– Ważnym elementem pełnionej przez Państwową Inspekcję Pracy misji jest wielokierunkowe oddziaływanie prewencyjno-promocyjne, będące wsparciem działań kontrolnych. Są one jednym z filarów, na których opiera się funkcjonowanie Państwowej Inspekcji Pracy. W całym 2023 r. mieliśmy 178 tysięcy odbiorców działań prewencyjnych i promocyjnych. Zorganizowaliśmy 2,7 tys. szkoleń dla pracodawców i pracowników z różnych branż. Dotarliśmy też do 118 tys. uczniów z programem edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa”. Wydaliśmy ponad 132 tys. egzemplarzy publikacji w formie papierowej – referował Główny Inspektor Pracy.

Ze sprawozdania wynika, że inspektorzy zlikwidowali bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia 72,3 tys. pracujących (52,3 tys. w 2022 r.). Dodatkowo 44,5 tys. pracowników odzyskało zaległe wynagrodzenia i inne należności ze stosunku pracy (56,9 tys. pracowników w 2022 r.) na łączną kwotę 71,3 mln zł (81,3 mln w 2022 r.).

W odniesieniu do efektów kontroli z zakresu prawnej ochrony pracy, wskazać należy, iż działania inspektorów pracy doprowadziły do:

  • zawarcia umów o pracę z 5,2 tys. osób pracujących wcześniej bez umów, a u 11,2 tys. osób skorygowano umowy zawierające postanowienia niezgodne z prawem;
  • zawarcia umów o pracę z 2,6 tys. osób, które wcześniej wykonywały pracę na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych na warunkach charakterystycznych dla umowy o pracę.

Rozpatrywanie i załatwianie skarg jest jednym z najistotniejszych zadań Państwowej Inspekcji Pracy. W 2023 r. do urzędu wpłynęło 43,4 tys. skarg, w których skarżący wskazali 75,7 tys. problemów. Ponadto inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 1756 wypadków przy pracy zaistniałych w 2023 r. i zgłoszonych do Państwowej Inspekcji Pracy. W wypadkach poszkodowanych zostało 1957 osób, w tym 587 doznało ciężkich obrażeń ciała, a 199 poniosło śmierć.

Wśród rozlicznych zadań Państwowej Inspekcji Pracy w sprawozdaniu zostały także ujęte między innymi:

  • badania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy,
  • strategia kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego (w tym kampania prewencyjno-kontrolna „Budowa. STOP wypadkom!”),
  • kontrole zawierania umów cywilnoprawnych,
  • kontrole wypłaty minimalnego wynagrodzenia,
  • przestrzeganie przepisów dotyczących wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy,
  • kontrole czasu pracy,
  • przestrzeganie przepisów o ograniczeniu handlu,
  • legalność zatrudnienia i innej pracy zarobkowej obywateli polskich oraz cudzoziemców.

– Jednym z filarów, na których chcieliśmy oprzeć zarządzanie inspekcją jest poradnictwo – kontynuował swoje wystąpienie Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. – W 2023 roku w okręgowych inspektoratach pracy i ich oddziałach oraz w Głównym Inspektoracie Pracy udzieliliśmy łącznie 868 tys. porad prawnych i technicznych, z czego podczas czynności kontrolnych 356 tys. porad, zawierających 186 tys. porad technicznych, 170 tys. porad prawnych, w tym 39 tys. porad z zakresu legalności zatrudnienia.

Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej porad dotyczyło: nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń pieniężnych, czasu pracy, urlopów pracowniczych, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem czy zagadnień z zakresu legalności zatrudnienia cudzoziemców i obywateli polskich.

Państwowa Inspekcja Pracy kontynuowała w roku 2023 szeroko zakrojone programy prewencyjne kierowane do różnych grup odbiorców. Dla firm był to pierwszy stabilny rok od czasu pandemii COVID-19. To sprawiło, że pracodawcy chętniej angażowali się w działania niezwiązane wprost z funkcjonowaniem zakładów.

Inspektor Marcin Stanecki wyraził nadzieję, że prezentowane sprawozdanie to nie tylko źródło informacji o działaniach prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy, lecz także doskonały materiał wyjściowy do opracowania nowych rozwiązań, które sprawią, że inspektorzy będą mogli bez przeszkód rozwiązywać najbardziej kluczowe problemy osób świadczących pracę.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu