Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Z myślą o młodych osobach w wieku 15-24 lata, które wkrótce wejdą na rynek pracy lub już szukają pierwszej pracy, Państwowa Inspekcja Pracy od 2006 roku prowadzi w placówkach edukacyjnych program pn. „Kultura bezpieczeństwa”.

O programie:

Przeszło 40% wypadków ciężkich i śmiertelnych dotyka młodych i niedoświadczonych pracowników w pierwszym roku pracy. Ogromną rolę w ograniczaniu tych wypadków odgrywają kształtowanie odpowiedzialności oraz nawyk bezpiecznego wykonywania pracy.  Działania takie przynoszą najlepsze efekty, gdy ich realizacja rozpoczyna się jak najwcześniej. Państwowa Inspekcja Pracy od lat edukuje w zakresie kształtowania kultury bezpieczeństwa, także w środowisku młodych osób powyżej 15 roku życia.

Cele programu:

  • podniesienie wśród młodzieży szkolnej i akademickiej poziomu wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy;
  • kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy wśród uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów (w szczególności kształcących się
    w zawodach branż podwyższonego ryzyka, np. w budownictwie);
  • popularyzacja zagadnień związanych z przestrzeganiem prawa pracy, zwłaszcza problematyki zawierania umów o pracę, w tym cywilnoprawnych, podejmowania pracy sezonowej i wakacyjnej oraz problematyki legalności zatrudnienia.

Jak działa program?

Program jest realizowany przez Państwową Inspekcję Pracy we współpracy z kuratoriami oświaty i zainteresowanymi szkołami ponadpodstawowymi, samorządami oraz partnerami społecznymi. Do skorzystania z wiedzy i doświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy zapraszane są również uczelnie wyższe i ochotnicze hufce pracy. Nauczyciele, którzy zgłaszają gotowość udziału w programie, objęci są szkoleniami Państwowej Inspekcji Pracy. Dyrekcje szkół oraz nauczyciele prowadzący lekcje w ramach programu „Kultura bezpieczeństwa” korzystają
z możliwości wnioskowania o przeprowadzenie zajęć przez inspektorów pracy i innych pracowników PIP. Na podobnych zasadach odbywa się realizacja programu w środowisku studenckim. Program realizowany jest w formie wykładów, prelekcji i seminariów, a tematyka ustalana w zależności od charakteru uczelni.

Bezpłatne materiały edukacyjne

Szkoły przystępujące do programu otrzymują bezpłatne pomoce edukacyjne:

  • podręcznik dla nauczyciela, przygotowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy;
  • liczne publikacje edukacyjne i multimedialne PIP

Publikacje

  • Moja pierwsza praca – komiks
  • Prawo pracy. Pierwsze kroki
  • Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne
  • Praca w wakacje
  • Wynagrodzenie za pracę
  • Czas pracy. Zawiera informacje dla pracowników niepełnosprawnych

Konkurs

Konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy”

Konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy” jest organizowany w szkołach uczestniczących
w realizacji programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”. To forma popularyzacji tego programu oraz sprawdzenie jego efektywności wśród uczniów. Jego celem jest promocja proaktywnych postaw i osiągnięć uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy, a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy.

 

Otwórz link

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu