Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Wobec braku możliwości wydania zaświadczenia przez urząd gminy pracownik zamierza udowodnić okresy pracy w gospodarstwie rolnym poprzez zeznania świadków. Czy te zeznania mają się odbyć przed pracodawcą, czy urzędem gminy?

 

Zgodnie z art. 3 ust. 3 Ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy w wypadku niedysponowania przez urząd gminy dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

Przepisy prawa pracy nie precyzują, w jaki sposób mają być przeprowadzone zeznania świadków. W nauce prawa wyrażono na ten temat różne opinie. Według jednej z nich zeznania świadków mogą być przeprowadzone przed pracodawcą lub urzędem gminy. Jednakże istnieje również stanowisko, że jedynym właściwym trybem jest przeprowadzenie zeznań świadków przez urząd gminy. Z kolei w orzecznictwie sądowym wskazuje się, że obowiązek ten należy do pracodawcy (A. Rzetecka-Gil [w:] Ustawa o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Komentarz, wyd. II, LEX/el. 2022, art. 3., LEX 2025 r. i przywołana tam literatura oraz orzecznictwo).

Z uwagi na brak jednoznaczności przepisu i wskazane wyżej rozbieżności ewentualny spór na tym tle może rozstrzygnąć wyłącznie sąd pracy.

Chcesz się z nami skontaktować?

Szukaj

Logo PIP

Menu