Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Pracownicy-rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 41 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, oraz do 43 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (9 tygodni tego urlopu jest wyłącznym i niezbywalnym uprawnieniem jednego z rodziców). Pracownik ma możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy, udzielającego tego urlopu, zgodnie z art. 1821e Kodeksu pracy, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Wymiar tego urlopu ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części nie dłużej jednak niż do 82 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz 86 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Okres ten stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. (art. 1821f § 1 i 2 Kodeksu pracy).

Przepisy prawa pracy nie odnoszą się jednak do sytuacji, w której pracownik będący na urlopie rodzicielskim podjąłby pracę u innego pracodawcy. Ze względu na to, że nie wykluczają one takiej możliwości, należy przyjąć, że dopuszczalnym jest łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą u innego pracodawcy, zarówno na podstawie umowy o pracę jak i na podstawie umów cywilnoprawnych w pełnym wymiarze czasu pracy.

Chcesz się z nami skontaktować?

Szukaj

Logo PIP

Menu