Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Czy kobieta – pracownica, która na podstawie art. 180¹ § 1 Kodeksu pracy - dalej k.p. korzysta ze skróconego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po poronieniu lub urodzeniu martwego dziecka, może w trakcie trwania tego urlopu skrócić jego okres i powrócić wcześniej do pracy, czy musi wykorzystać go w pełnym 8 – tygodniowym wymiarze?

Zgodnie z art. 180¹ § 1  k.p., w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Komentowany przepis przewiduje, że podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego ulega skróceniu w przypadku urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia. W takiej sytuacji pracownicy przysługuje zawsze urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie. W doktrynie prawniczej przeważa pogląd, że celem ustawodawcy jest ochrona zdrowia kobiety po porodzie. Ponieważ celem urlopu macierzyńskiego jest nie tylko zapewnienie dziecku odpowiedniej opieki w jego pierwszych tygodniach życia, ale także regeneracja fizycznych i psychicznych sił kobiety, ustawodawca przewidział, że także gdy kobieta po porodzie nie będzie opiekowała się dzieckiem z uwagi na to, że urodziło się martwe lub nastąpił jego późniejszy zgon, musi ona mieć zapewniony odpowiedni okres na powrót do pełni sił. Ów minimalny okres został określony na 8 tygodni po porodzie. Dodatkowo jednak, w każdym przypadku zgonu dziecka w czasie trwania urlopu macierzyńskiego  pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Należy zaznaczyć, że przepisy prawa pracy nie regulują kwestii rezygnacji z tego uprawnienia, bądź też skrócenia tego ośmiotygodniowego okresu.

Chcesz się z nami skontaktować?

Szukaj

Logo PIP

Menu