Dotychczas, w myśl art. 306 ust. 2 ustawy o Obronie Ojczyzny, pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej przysługiwała od pracodawcy odprawa w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Jednak ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy w art. 3 pkt 2, uchyliła powyższy zapis z ustawy o Obronie Ojczyzny. Oznacza to, że pracodawca nie ma już obowiązku wypłaty odprawy w przytoczonym przypadku.
Zmiana obowiązuje od 12 listopada 2024 roku.
W zamian za odprawę wypłacaną przez pracodawcę, żołnierz OT otrzymuje świadczenie początkowe w wysokości 50 % przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego. Świadczenie początkowe przyznaje dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę, a wypłaca jednostka wojskowa, na której zaopatrzeniu finansowym żołnierz pozostaje.
Świadczenie początkowe może być przyznane żołnierzowi OT tylko jeden raz w trakcie pełnienia terytorialnej służby wojskowej. W przypadku ponownego powołania do terytorialnej służby wojskowej świadczenie początkowe nie przysługuje.