W naszym zakładzie pracy mamy pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Czy mogą oni korzystać ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

Zgodnie z art. 148(1) Kodeksu pracy, pracownikowi zatrudnionemu w ramach umowy o pracę przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym wskazanego zwolnienia od pracy, decyduje pracownik w pierwszym wniosku złożonym w danym roku kalendarzowym. Pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.

Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny. Przepis art. 148 § 1 k.p. w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.

Przepisy prawa pracy nie wykluczają pracowników młodocianych z możliwości korzystania ze zwolnienia z powodu siły wyższej. Mogą więc z niego skorzystać pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Należy jednak zaznaczyć, że czas pracy pracownika młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę (art. 202 § 1 i 2 k.p.). Oznacza to, że w przypadku młodocianego poniżej 16 roku życia wymiar zwolnienia z powodu siły wyższej będzie wynosił 2 dni lub 12 godzin.