Dodano: 17 lipca 2024
1:35 minut
Głowny Inspektor Pracy na posiedzeniu Zespołu RDS

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki uczestniczył 16 lipca 2024 r. w posiedzeniu Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy, działającego przy Radzie Dialogu Społecznego. Przekonywał partnerów społecznych do poparcia propozycji zniesienia upoważnień do przeprowadzania kontroli przez inspektorów pracy.

Propozycja zniesienia upoważnień do przeprowadzania kontroli znajduje się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy – Prawo przedsiębiorców, przygotowanym przez sejmową Komisję do Spraw Petycji.

Przedstawiciele pracodawców podkreślali, że zależy im na silnej i profesjonalnej inspekcji pracy i skutecznym realizowaniu przez inspektorów ich misji. Wyrazili jednak obawę, czy zniesienie upoważnień nie osłabi pozycji przedsiębiorców, szczególnie tych małych. Ich zdaniem, informacje zawarte w treści upoważnienia, dotyczące m.in. czasu trwania kontroli i jej zakresu, zabezpieczają przedsiębiorców przed nadużyciami związanymi z przeprowadzaniem kontroli.

Marcin Stanecki przekonywał, że praktyka pokazuje, iż upoważnienia nie wpływają na ograniczenie czasu trwania kontroli ani jej zakres. Inspektorzy określają w nich maksymalny dopuszczalny czas kontroli i określają maksymalnie szeroki jej zakres.

– Intencją inspektora w trakcie kontroli, w dużej części inicjowanych skargami pracowników, jest jak najszybsze rozpoznanie i wyjaśnienie przedmiotu skargi. Długotrwałe i rozległe kontrole to drobny odsetek naszych działań, uzasadniony konkretnymi okolicznościami. Likwidacja upoważnień do kontroli zwiększy aktywność w terenie, przeznaczoną także na działalność prewencyjną – mówił Marcin Stanecki.

Główny Inspektor Pracy zapowiedział, że planowana nowelizacja ustawy o PIP zakłada wyeksponowanie działań prewencyjnych realizowanych przez inspekcję pracy.

– Inspekcja ma być partnerem i doradcą. Nie może być kojarzona tylko z karaniem – deklarował szef PIP.

Przedstawiciele związków zawodowych podkreślali, że skierowali do Sejmu wspólne stanowisko, w którym deklarują poparcie dla propozycji zniesienia upoważnień do przeprowadzenia kontroli przez inspektora pracy.