Dodano: 14 listopada 2024
2:1 minut
GIP z wśród uczestników konferencji

13 listopada 2024 r. w Senacie z udziałem Marcina Staneckiego, Głównego Inspektora Pracy odbyła się konferencja „Młodzi na rynku pracy”. Inicjatorami spotkania byli wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat oraz Stowarzyszenie Precedens. Dyskutowano na temat różnych aspektów funkcjonowania młodych osób na rynku pracy w świetle istniejącego i projektowanego prawa, a także znaczenia wiedzy o przysługujących im uprawnieniach.

W wydarzeniu oprócz  Magdaleny Biejat, wicemarszałkini Senatu i licznie przybyłej młodzieży wzięli udział: Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu, Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości, Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w MEN, dr hab. Ewa Flaszyńska, dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MRPiPS. Podczas konferencji został odczytany list od ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Marcin Stanecki, podkreślił, że bardzo ważne jest uświadamianie sobie, jakie są prawa i obowiązki pracownicze. W tym kontekście przypomniał o znajomości przepisów BHP, bo najwięcej wypadków przy pracy jest właśnie w grupie 18-24 lata. Zwrócił uwagę na to, że w przeszłości zajmowano się przede wszystkim zagrożeniami fizycznymi w pracy, ale teraz w kręgu zainteresowania są też zagrożenia psychospołeczne.

Jednym z ustawowych zadań Państwowej Inspekcji Pracy jest podejmowanie działań polegających na zapobieganiu i ograniczaniu zagrożeń w środowisku pracy. Państwowa Inspekcja Pracy edukuje, a działania edukacyjne dla młodzieży i osób wchodzących na rynek przybierają formę wieloletnich programów i kampanii informacyjno-edukacyjnych.

Od 2022 roku Inspekcja prowadzi ogólnopolską trzyletnią kampanię informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Legitna praca”. Jej adresatami są przede wszystkim osoby w wieku 14-24 lata – uczniowie i studenci oraz młodzi pracownicy, a także pracodawcy, którzy zatrudniają młodych pracowników.

2023 roku przeszkolono 23 615 uczniów, 4 023 studentów, 621 nauczycieli, 382 młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego i 119 pracodawców. 

Integralną częścią kampanii informacyjno-edukacyjnej „Legitna praca” jest program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”. W I półroczu 2023 roku w ramach programu „Kultura bezpieczeństwa” zajęcia z uczniami prowadziło 1 447 nauczycieli z 515 placówek oświatowych natomiast w II półroczu ponad 700 dydaktyków z 324 szkół ponadpodstawowych. Liczba uczniów, którzy uczestniczyli w zajęciach prowadzonych samodzielnie przez nauczycieli przeszkolonych przez PIP, wyniosła w całym 2023 roku blisko 70 tys., natomiast w spotkaniach z pracownikami Państwowej Inspekcji Pracy wzięło udział ponad 20 tys. uczniów.