Dodano: 26 marca 2025
1:25 minut
Infografika zmiana czasu

 

Już w najbliższy weekend zmieniamy czas na letni. Jak co roku wiąże się to z szeregiem wątpliwości dotyczących rozliczenia wynagrodzenia pracowników, którzy pracują na nocnej zmianie. Jak to rozliczyć?

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026, w nocy z 29 na 30 marca 2025 r. zmieniamy czas na letni.  Nie ma jednak przepisów, które regulowałyby wprost kwestię rozliczenia wynagrodzenia i czasu pracy w związku z przesunięciem zegara o godzinę do przodu.

Zgodnie z przyjętą w doktrynie opinią, za nieprzepracowaną wskutek zmiany czasu godzinę przysługuje pracownikowi wynagrodzenie przestojowe na podstawie art. 81 k.p. (w związku z tym, że pracownik pozostaje w gotowości do wykonywania pracy). Zatem w przypadku stałej miesięcznej kwoty wynagrodzenia, pracownik otrzyma wynagrodzenie w stawce miesięcznej wynikające z umowy o pracę, nawet jeśli nie przepracuje w związku ze zmianą czasu pełnego nominału czasu pracy. W przypadku stawki godzinowej pracownik również otrzyma za nieprzepracowaną godzinę przysługującą mu stawkę godzinową.

Zgodnie z art. 1517 i 1518 Kodeksu pracy, pracownikowi pracującemu w porze nocnej, która obejmuje 8 godzin między godzinami 21:00 a 7:00, przysługuje za każdą godzinę pracy dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z tym, że dodatek przysługuje tylko za godziny faktycznie przepracowane, pracownik, który z związku ze zmianą czasu przepracuje o jedną godzinę mniej, otrzyma niższy dodatek.

Z uwagi jednak na brak przepisów regulujących wskazane kwestie wprost, w razie sporu kwestie te może rozstrzygnąć jedynie sąd pracy.