Dodano: 4 grudnia 2024
2:30 minut
Górnik w galowym mundurze

– Szanowni Górnicy, z okazji Waszego święta, tradycyjnej Barbórki, w imieniu wszystkich pracowników Państwowej Inspekcji Pracy życzę Wam przede wszystkim bezpiecznych warunków pracy, spełnienia w życiu zawodowym i prywatnym, a nade wszystko szczęścia, które podczas Waszej pracy ma niespotykane w innych gałęziach naszej gospodarki znaczenie – mówi Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Górnictwo to nie tylko podziemne kopalnie, w których wydobywany jest węgiel kamiennego, rudy miedzi, cynku i ołowiu, sól, gips, anhydryt czy solanka do celów leczniczych. Zakłady górnicze drążą też tunele, w kopalniach odkrywkowych wydobywają węgiel brunatny, a górnictwo otworowe zajmuje się wydobyciem ropy naftowej, gazu ziemnego i siarki.

Praca w górnictwie wiąże się z dużym ryzykiem wypadkowym i chorobowym. W latach 2021-2023 w zakładach górniczych wydarzyło się 6,3 tys. wypadków przy pracy, w tym 29 wypadków o skutkach ciężkich i aż 65 wypadków śmiertelnych. Zwiększony poziom ryzyka zawodowego górników wynika przede wszystkim z niespotykanych w innych branżach zagrożeń naturalnych – to metan, tąpania, wybuchy pyłu węglowego, zagrożenia pyłami szkodliwymi dla zdrowia czy ograniczona przestrzeń, w której odbywa się taka praca, często w wymuszonej pozycji ciała.

Prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy kontrole w górnictwie wskazują, że najwięcej nieprawidłowości wiąże się ze stanem dróg przewozowych, dróg dojścia do stanowisk pracy oraz przejść na stanowiskach pracy, a także z zabezpieczeniem stropów i ociosów przed zagrożeniami wynikającymi z opadu skał, stanem technicznym eksploatowanych pod ziemią maszyn, urządzeń górniczych i przenośników taśmowych oraz eksploatacji instalacji elektrycznych.

Tylko w poprzednim roku inspektorzy pracy, kontrolując kopalnie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, wydali blisko 800 decyzji nakazujących usunięcie nieprawidłowości dotyczących stanu technicznego dróg transportowych, przenośników taśmowych, maszyn górniczych, odpowiedniego zabezpieczenia stropów wyrobisk górniczych, warsztatów remontowych, które stanowiły potencjalne zagrożenie wypadkowe lub zdrowotne dla zatrudnionych pracowników.

Pracodawcy działający w górnictwie zwracają uwagę na pogarszające się warunki geologiczno-górnicze panujące w wyrobiskach podziemnych. Zapylenie, wilgoć, wysoka temperatura czy agresywne środowisko, powodujące przyspieszoną korozję, szybsze zużywanie się części maszyn, urządzeń, elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dodatkowo utrudniają wykonanie zadania, jakim jest zapewnienie ochrony życia i zdrowia górników.

W trosce o bezpieczeństwo pracy w górnictwie, by przeciwdziałać wypadkom i zmniejszać ich liczbę Państwowa Inspekcja Pracy ściśle współpracuje z Wyższym Urzędem Górniczym. Współdziałanie obejmuje w szczególności badanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy zaistniałych w ruchu zakładów górniczych, tak by ze zdobytych w ten sposób doświadczeń wyciągać wnioski na przyszłość, przewidywać ryzyko i przeciwdziałać takim zdarzeniom w przyszłości.