Dodano: 4 kwietnia 2025
2:20 minut
Zdjęcie ilustracyjne

Wprowadzenie zadaniowego czasu pracy dla inspektorów podniesie atrakcyjność Państwowej Inspekcji Pracy jako pracodawcy, a przede wszystkim usankcjonuje prawnie stan faktyczny, uważa Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Petycja w tej sprawie została skierowana do Marszałka Sejmu RP.

Autorami petycji w sprawie nowelizacji artykułu 58 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy są członkowie Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej. Proponują oni dodanie ustępu o następującej treści: „Czas pracy inspektora pracy zatrudnionego na stanowisku, o jakim mowa w art. 38 ust. 2 – jest określony wymiarem jego zadań, a w odniesieniu do pracownika zatrudnionego na innym stanowisku – wprowadzony może być rozkład czasu pracy przewidujący różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracownika dniami pracy”.

– Jako Główny Inspektor Pracy popieram oddolne działania ze strony aktualnych i byłych inspektorów pracy. Zawsze będę popierał inicjatywy zmieniające Państwową Inspekcję Pracy w nowoczesny urząd. Urząd, który jest atrakcyjnym pracodawcą – mówił szef Inspekcji Pracy. – Wprowadzenie zadaniowego czasu pracy dla inspektorów pracy podniesie atrakcyjność Państwowej Inspekcji Pracy jako pracodawcy, a przede wszystkim usankcjonuje prawnie stan faktyczny.

Marcin Stanecki podkreślił, że uzasadnieniem do proponowanych zmian jest nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, którą zmieniono artykuł regulujący czas pracy członków korpusu służby cywilnej, m.in. rozszerzając katalog systemów czasu pracy poprzez wprowadzenie systemu zadaniowego. Wynikało to z potrzeby uelastycznienia przepisów dotyczących czasu pracy i jego wymiaru w urzędach administracji rządowej, z uwagi na zróżnicowaną specyfikę i zakres wykonywanych zadań. W takim systemie pracownik jest rozliczany z zadań, które wykonał, nie zaś z czasu, który musiał poświęcić na swoją pracę. Dla zatrudniającego liczą się wówczas efekty.

Stowarzyszenie Inspektorów Pracy RP w uzasadnieniu petycji wskazało, że specyfika pracy inspektorów (rodzaj pracy, jej organizacja oraz miejsce jej wykonywania) spełnia kryteria systemu zadaniowego czasu pracy. Zgodnie z art. 24 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy inspektorzy pracy realizują swoje ustawowe zadania, co do zasady, na terenie określonym przez właściwość terytorialną okręgowego inspektoratu pracy, o każdej porze dnia i nocy. Z kolei na podstawie art. 44 ust. 2 u.p.i.p. w zakresie swojego działania są niezależni od jakichkolwiek wpływów postronnych.

Stowarzyszenie wskazało na daleko posuniętą niezależność inspektorów pracy w wykonywaniu swoich obowiązków, a także uwarunkowania organizacyjne, m.in. związane ze świadczeniem pracy w dużej mierze poza siedzibą inspektoratu czy oddziału, które w ocenie Stowarzyszenia wskazują na zasadność wprowadzenia wobec inspektorów systemu zadaniowego czasu pracy.

Petycja trafi do Marszałka Sejmu oraz Rady Ochrony Pracy.