Dodano: 18 listopada 2024
5:40 minut
Uczestnicy panelu dyskusyjnego na konferencki w Gdańsku

14 listopada 2024 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się, z udziałem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, konferencja naukowa dotycząca nowoczesnego wymiaru ochrony pracy pod hasłem „Państwowa Inspekcja Pracy wobec dynamicznych zmian na współczesnym rynku pracy". Organizatorami wydarzenia byli Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku oraz Katedra Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Konferencja została zorganizowana w ramach obchodów jubileuszu 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy i była okazją do wymiany poglądów oraz dyskusji na temat wyzwań, jakie należy podjąć, by skutecznie chronić prawa pracowników. Nowe zjawiska na rynku pracy związane z postępem technologicznym i nieznane dotychczas formy organizacji i świadczenia pracy wymuszają konieczność wypracowania skutecznych rozwiązań. Problematyka ta zajmowała licznych gości ze środowisk zainteresowanych zapewnieniem praworządności w stosunkach pracy. W konferencji uczestniczyli m.in. p.o. okręgowy inspektor pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG prof. dr hab. Wojciech Zalewski, senator RP i członek Rady Ochrony Pracy Kazimierz Kleina oraz dr Jakub Szmit, dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki wygłosił wykład poświęcony roli i statusowi inspektora pracy w Polsce w świetle 105 lat doświadczeń oraz wyzwań XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych zadań i niezbędnych kierunków zmian w Państwowej Inspekcji Pracy.

Przed nami w najbliższym czasie wiele nowych zadań – podkreślił na zakończenie swojego wystąpienia szef inspekcji.

Dr Barbara Godlewska-Bujok, wiceprzewodnicząca Rady Ochrony Pracy, pracownik Katedry Prawnych Problemów Administracji i Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiła uczestnikom konferencji zmiany, jakie zachodzą w sferze pracy w kontekście nowych zjawisk, nowego podejścia do środowiska pracy, a także nowych wyzwań legislacyjnych.

Wystąpienie dr Marty Zbuckiej-Gargas, członka Rady Ochrony Pracy, pracownika Katedry Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, poświęcone było realizacji obowiązku publicznoprawnego przez Państwową Inspekcję Pracy w świetle zmieniających się warunków pracy. W swym wystąpieniu zwróciła uwagę na 3 aspekty, które powinny zostać wzmocnione – rola państwa, rola Państwowej Inspekcji Pracy oraz dialog z pracodawcami i pracownikami.

Część konferencji poświęcono rozwojowi relacji zbiorowych w Polsce oraz kompetencjom Państwowej Inspekcji Pracy w tej sferze obecnie i w przyszłości określonej reformą zbiorowego prawa pracy.

Prof. dr hab. Łukasz Pisarczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego  w swoim wykładzie zajął się teoretycznym ujęciem zbiorowego prawa pracy w Polsce, natomiast praktykę relacji zbiorowych przybliżył Piotr Korzuch, członek Zespołu ds. Prawa Pracy w Radzie Dialogu Społecznego.

O wpływie sztucznej inteligencji na zmieniające się środowisko pracy, w tym Państwowej Inspekcji Pracy, mówił dr Krzysztof Redlarski, zastępca kierownika Katedry Informatyki w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Przedstawił on nowe rozwiązania technologiczne w służbie ochrony pracy. Omówił wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy, pozytywne i negatywne jej aspekty, zidentyfikował potencjalne wyzwania związane z wdrażaniem AI, dotyczące zatrudnienia czy etyki, a także zainspirował uczestników konferencji do refleksji nad przyszłością zawodów i koniecznością dostosowania się do rosnącej automatyzacji.

Część wykładową zakończyło wystąpienie prof. dr hab. Moniki Tomaszewskiej, kierownika Katedry Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, która omówiła wybrane wyzwania Państwowej Inspekcji Pracy wobec nowoczesnych form zatrudnienia. Odniosła się do kontroli pracy zdalnej i hybrydowej, pracy platformowej w odniesieniu do domniemania stosunku pracy, zatrudnienia transgranicznego, proponowanych zmian w procedurze zgłoszeń sygnalistów, polegających na włączeniu PIP w system ochrony sygnalistów, a także większych kompetencji dla inspektorów pracy do prowadzenia postępowań o uznaniu danego czynu za mobbing bądź dyskryminację.

Panel dyskusyjny o kondycji Państwowej Inspekcji Pracy i kierunku jej reformy

Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni goście próbowali ocenić kondycję Państwowej Inspekcji Pracy i odpowiedzieć na pytania, jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w zakresie organizacji urzędu czy w prawie pracy, aby zwiększyć skuteczność działania inspekcji pracy i rzeczywistą ochronę pracy, a także jak wzmocnić status inspektora pracy.

Główny Inspektor Pracy zapowiedział nowe, przyjazne podejście do kontrolowanych pracodawców. Celem inspekcji nie będzie już wyłącznie nałożenie kary. Jednocześnie zaznaczył chęć podniesienia wysokości kar nakładanych w postępowaniu mandatowym oraz wskazał, że planuje wystąpić z inicjatywą, aby pierwsza kontrola co do zasady nie kończyła się nałożeniem środków prawnych przez inspektorów pracy. W panelu głos zabrali również: prof. dr hab. Anna Musiała, dyrektorka Centrum Badań Zaawansowanych, Wydział Prawa i Administracji, Zakład Prawa Pracy i Prawa Socjalnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; prof. dr hab. Monika Tomaszewska, kierownik Katedry Prawa Pracy, Wydział Prawa i Administracji UG; prof. dr hab. Jakub Stelina, Katedra Prawa Pracy, Wydział Prawa i Administracji UG; dr hab. Mirosław Włodarczyk, prof. UŁ, kierownik Katedry Prawa Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Moderatorem panelu dyskusyjnego była Patrycja Potocka-Szmoń, zastępca okręgowego inspektora pracy ds. organizacyjno-prawnych w Gdańsku.

Wizytacja u laureata konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”

Wizyta Głównego Inspektora Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku była okazją do spotkania z laureatem pierwszego miejsca w etapie regionalnym konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Marcin Stanecki w siedzibie firmy KB Pomorze Sp. z o.o. w Gdańsku zapoznał się z rozwiązaniami zastosowanymi przez pracodawcę w celu poprawy warunków pracy i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pracownikom.

KB Pomorze Sp. z o.o. jest specjalistyczną firmą inżynierską realizującą zadania projektowe i wykonawcze na rynku paliwowym i rafineryjno-petrotechnicznym w zakresie inwestycji, modernizacji i remontów instalacji produkcji, przerobu, magazynowania oraz dystrybucji surowców i paliw. Prezes Zarządu KB Pomorze Sp. z o.o. Mateusz Leśniewicz zaprezentował wizytującym halę produkcyjną, gdzie prowadzona jest zautomatyzowana prefabrykacja rurociągów. Zakład prefabrykacji rurociągów jest wyposażony w profesjonalne, automatyczne linie cięcia, montażu i spawania, poprawiające bezpieczeństwo wykonywanych prac. W zakładzie wprowadzono system półautomatyzowanej metody spawania, pozwalający na zminimalizowanie wymuszonej pozycji ciała oraz odziaływania łuku i dymów spawalniczych na pracownika. Ponadto wprowadzono standard środków ochrony indywidualnej dla spawaczy i monterów w przestrzeni o ograniczonej wentylacji. W spółce działają systemy zarządzania, w tym system PN-ISO 45001.