
Mobbing i zagrożenia psychospołeczne w miejscu pracy coraz częściej dla wielu pracowników są trudną codziennością. Trzeba to zmienić. Pomóc w tym może budowanie świadomości pracowników i pracodawców, wiedzy o sposobach eliminowania toksycznych relacji występujących podczas ich codziennej pracy – powiedział Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki do uczestników konferencji poświęconych przeciwdziałaniu mobbingowi.
Okręgowe Inspektoraty Pracy w Rzeszowie i w Warszawie w dniach 9 i 11 kwietnia 2025 r. zorganizowały konferencje poświęcone wymianie doświadczeń na temat sposobów ograniczania mobbingu, zapewnienia pracownikom środowiska pracy chroniącego ich zdrowie psychiczne.
Temat konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Rzeszowskim brzmiał „Stres – przyjaciel czy wróg? Eliminowanie zagrożeń psychospołecznych, w tym mobbingu”. Natomiast warszawska odsłona cyklu konferencji Państwowej Inspekcji Pracy miała miejsce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod hasłem „Prewencja negatywnych zjawisk psychospołecznych. Zdrowie psychiczne zatrudnionych filarem efektywnej organizacji”.
– Dobre samopoczucie zatrudnionych to wyzwanie także dla Państwowej Inspekcji Pracy. Przez edukację chcemy podnosić kulturę prawną, tak by pracodawcy mogli sprawnie identyfikować naganne zachowania, które mają obowiązek eliminować z organizowanego przez nich środowiska pracy. Chcemy też, aby pracownicy wiedzieli, jakie mają prawa i obowiązki w tym zakresie – mówił Marcin Stanecki
Główny Inspektor Pracy przedstawił cztery fundamentalne postulaty skutecznego przeciwdziałania mobbingowi.
- Doprecyzowanie definicji mobbingu jako podstawy dla skutecznego przeciwdziałania przemocy fizycznej w miejscu pracy.
- Wprowadzenie obowiązku opracowania przez pracodawcę procedury antymobbingowej, a także uznanie jej braku za wykroczenie podlegające karze.
- Uwzględnienie mobbingu jako jednego z istotnych zagrożeń psychospołecznych w ramach oceny ryzyka zawodowego na każdym stanowisku pracy.
- Uzupełnienie definicji środowiska pracy o kategorię zagrożeń psychospołecznych, co może realnie przyczynić się do poprawy warunków pracy i ochrony zdrowia psychicznego pracowników.
Istotnym elementem konferencji była wymiana dobrych praktyk. Wiele firm już wprowadza unikalne rozwiązania w celu wyeliminowania zagrożeń psychospołecznych. O narzędziach do budowania szacunku w miejscu pracy mówiły uczestniczące w rzeszowskiej konferencji reprezentantki jasielskiej firmy Tarkett czy firmy oponiarskiej z Dębicy. Podzieliły się doświadczeniami z przeciwdziałania powstawaniu konfliktów i łagodzenia ich skutków. Ważna w tym kontekście jest sprawna komunikacja między pracownikami i ich przełożonymi.
Zdaniem uczestników konferencji ważną rolę w budowaniu świadomości walki z zagrożeniami psychospołecznymi i mobbingiem odgrywają także działania podejmowane przez organizacje pozarządowe. Ich przedstawiciele prezentowali swoje doświadczenia i sposoby poprawy sytuacji w zakładach pracy.
Wśród prelegentów i uczestników konferencji w Rzeszowie i Warszawie znaleźli się także uznani eksperci z zakresu psychologii pracy, ergonomii, bhp oraz przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji międzynarodowych.