Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 6 marca 2024
2:41 minut
W obradach pod przewodnictwem posła Marka Sawickiego wzięli udział: Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski oraz dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji GIP Artur Sobota

Kampania „Budowa. STOP wypadkom!” jako wsparcie działań kontrolnych w budownictwie – to temat posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, zorganizowanego 5 marca 2024 roku.

W obradach pod przewodnictwem posła Marka Sawickiego wzięli udział: Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski oraz dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji GIP Artur Sobota.

– Ograniczanie skali zagrożeń wypadkowych na polskich budowach jest jednym z tych zadań, na których Państwowa Inspekcja Pracy od lat koncentruje swoje działania. Statystyki wypadkowe oraz nieprawidłowości ujawniane przez inspektorów pracy podczas kontroli skłoniły nas do podjęcia w 2021 roku prac nad nową strategią działań w branży budowlanej – mówiła w słowie wstępnym szefowa inspekcji.

Należy podkreślić, że wspomniana strategia łączy działania kontrolno-nadzorcze z prewencyjnymi, informacyjnymi i edukacyjnymi. Realizowana jest w formule trzyletniej kampanii wpływającej na poprawę bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Celem tego przedsięwzięcia jest ograniczanie skali nieprawidłowości i liczby wypadków przy pracy w tym sektorze.

W szczegóły zagadnienia wprowadził członków komisji dyrektor Artur Sobota. W swoim wystąpieniu przypomniał, że budownictwo jest jedną z dominujących branż w statystyce wypadków przy pracy. Aby to zmienić, Państwowa Inspekcja Pracy wspólnie z partnerami kampanii podejmuje różne działania na rzecz zwiększenia świadomości zagrożeń zawodowych w branży budowlanej, zaangażowania grup docelowych w działania na rzecz poprawy standardów bhp, popularyzacji i podnoszenia wiedzy w zakresie stosowania środków ochrony indywidualnej oraz promowania dobrych praktyk dotyczących kompleksowego zarządzania bezpieczeństwem na budowie.

Współpracując z największymi firmami budowlanymi, inspekcja pracy angażuje się w wypracowanie standardów bezpieczeństwa pracy w branży i ich promocję, co w dłuższym okresie powinno pozytywnie wpłynąć na ograniczenie wypadków przy pracy oraz podniesienie kultury bezpieczeństwa na polskich placach budów. Poprzez uczestnictwo w inicjatywach partnerów, takich jak „Tydzień Bezpieczeństwa”, zwraca się uwagę na bezpieczeństwo osób pracujących na placach budów, wskazuje zagrożenia wypadkowe, a także nieprawidłowości odnotowywane podczas kontroli. Organizowanie bezpłatnych szkoleń i przekazywanie specjalistycznych materiałów adresowanych do branży budowlanej wspiera pracodawców w tworzeniu bezpiecznych warunków pracy, a pracownikom dostarcza niezbędnej wiedzy z zakresu bhp na budowie.

Ostateczne wyniki i wnioski z realizacji kampanii, działań kontrolnych i prewencyjnych będzie można sformułować po zakończeniu kampanii. Warto jednak zauważyć, że już na tym etapie realizacji projektu „Budowa. STOP wypadkom” odnotowano pozytywny odzew branży budowlanej na podjęte działania. Zainteresowanie pracodawców i przedsiębiorców ofertą bezpłatnych szkoleń organizowanych przez okręgowe inspektoraty pracy wskazuje, że kompleksowe podejście – łączące działania kontrolno-nadzorcze z prewencyjnymi, edukacyjnymi i promocyjnymi – daje inspekcji pracy możliwość szerszego oddziaływania na poprawę warunków pracy w tej branży.

Wsparcie działań inspektorów pracy poprzez promocję w mediach tematyki bezpiecznego wykonywania robót budowalnych może dodatkowo przyczynić się do zmiany postaw wobec bezpieczeństwa pracy wśród pracodawców i pracowników branży budowlanej.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu